Üniversitemize “Mekanda Erişim” Turuncu Bayrak  Ödülü

Küçült Yazı Tipi Büyüt

"Engelsiz Erişim" ve "Engelsiz Eğitim" sloganları ile yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekânlara, eğitsel imkânlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmayı ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmayı amaçlayan "Yeni YÖK" tarafından "Engelsiz Eğitim Çalıştayı" gerçekleştirildi.

Yükseköğretime kaliteli erişilebilirlik bağlamında engelli öğrencilere yönelik sunulan hizmetlerin var olan durumunu ve iyi uygulama örneklerinin ortaya konarak geleceğe dönük neler yapılabileceğinin tartışıldığı çalıştaya YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar ve komisyonda bulunan bazı milletvekilleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Dr. Mehmet Karabay'nın yanı sıra YÖK Engelli Öğrenci Çalışma Grubu Yürütücüsü ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, tüm üniversitelerin rektörleri ve öğretim üyeleri ile üniversitelerdeki engelli öğrenci birim sorumluları katıldı. 

İlk olarak 2016-2017 eğitim öğretim yılı içerisinde 2 Mayıs 2017 tarihinde mekânsal erişilebilirlik konusunda "Engelsiz Erişim Çalıştayı" ile başlatılan çalışmalar neticesinde, engellilerin sorunlarının çözümü için teşvik edici çalışmalar ve projeler sağlamış yükseköğretim kurumlarına "Engelsiz Üniversite Ödülleri" gerçekleştirilen törenle dağıtıldı.

Törende YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Dr. Mehmet Karabay ve Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan birer konuşma gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasında Engelsiz Üniversite Ödülleri'ne de değinen YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Mekan'da Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak), Eğitimde Erişilebilirlik (Yeşil Bayrak) ve Sosyo-Kültürel Faaliyetlere Erişilebilirlik (Mavi Bayrak) olmak üzere "Engelsiz Üniversite Bayrakları"nın üç kategoride bayrak ödülü ile programlarını farklı engelli gruplarına erişilebilir kılan üniversitelerin ilgili programlarına "Engelsiz Program Nişanı" verileceğinin kararlaştırıldığını ifade etti.

İleride hangi programların hangi engel gruplarına erişilebilir olduğunun kılavuzda da yer almasını hedeflediklerini vurgulayan Başkan Saraç, verilecek tüm ödüllerin nice güzel diğer çalışmaları, işbirliklerini teşvik etmesini dileyerek konuşmasını tamamladı.

 Açılış konuşmalarının ardından Engelsiz Üniversite Ödülleri gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. "Öğrenci Dostu Yeni YÖK" olarak, engellilerin sorunlarının çözümü için teşvik edici çalışmalar ve projeler gerçekleştirmiş yükseköğretim kurumlarına "mekanda erişebilirlik", "eğitimde erişebilirlik" ve "sosyo-kültürel faaliyetlerde erişebilirlik" olmak üzere üç kategoride bayrak ödülleri ile farklı engelli gruplarına erişilebilir kılan üniversitelerin ilgili programlarına "Engelsiz Program Nişanı" verildi.

Bu kapsamda, "Mekanda Erişim Bayrak Ödülü"nü (Turuncu Bayrak) Aksaray, Altınbaş, Anadolu, Bilecik Şeyh Edebali, Boğaziçi, Bülent Ecevit, Erciyes, Hitit, İstinye, İzmir Bakırçay, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kırıkkale, Marmara, Mehmet Akif Ersoy, Recep Tayyip Erdoğan ve Yaşar Üniversitesindeki bazı fakülte ve yerleşkeler almaya hak kazandı.

(Kaynak : http://www.yok.gov.tr/cs/web/guest/engelsiz-egitim-calistayi )

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mustafa Çufalı yaptığı açıklamada Yükseköğretim Kurulu tarafından bu yıl ilk kez verilen "Engelsiz Üniversite Ödülleri"  kapsamında üniversitemiz Tıp Fakültesi  "Mekanda Erişim Bayrak Ödülü"nü (Turuncu Bayrak)  ödülünü almıştır. Ayrıca Mühendislik Fakültemiz ve Diş Hekimliği Fakültemizde "Mekanda Erişim Bayrak Ödülü"nü (Turuncu Bayrak)  bayrak teşvik belgesi almışlardır. Bu süreçte emeği geçen başta Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Hakan Kalyon olmak üzere Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı,  Şebnem Demircan Gümüş ve daire çalışanlarına, Ödülü alan Tıp Fakültesi yöneticileri ve akademik idari personeline, Ödül adaylık belgesi alan Mühendislik ve Diş Hekimliği Fakültelerimiz yönetici ve personellerine daha engelsiz bir dünya için çalışan tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum dedi.         

Prof. Dr. Çufalı, ödülün bir teşvik ödülü olduğunu ve önümüzdeki dönemde tüm binalarımız için çalışmalarımız devam edeceğini ifade etti.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin